Kan

Bırakacağınız en güzel miras, organ bağışıdır

| 2 Kasım 2012

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir.
 Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır.
 Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa sürede kaybetmektedirler.
ORGAN NAKLİ NEDİR ?
Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir.
Ülkemizde bugün 40000 üzerinde kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamaktadırlar.
 MANİSA Akhisar ilçesinde 150 adet kronik böbrek yetmezliği hastası haftada 3 kez diyaliz cihazına bağlı olarak böbrek nakli için organ beklemektedirler.

 Organ bağışlarınız sadece bu hafta ile sınırlı olmayıp her zaman sağlık kuruluşlarımıza yapabilirsiniz.

HANGİ ORGAN ve DOKULARIN NAKLİ YAPILMAKTADIR ?
Ülkemizde nakli yapılan organlar; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince barsaktır. Nakli yapılan dokular ise; kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği ve deridir.
ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR ?
Organ ve doku nakli, canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
1. Kadavra (Donör ) Verici: Trafik kazası, kurşunlama, beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea kadavradan nakillerde kullanılmaktadır.
2. Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.
ORGAN NAKLİNİN DİNİ DAYANAĞI
 Diyanet İşleri Başkanlığı 06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.Diğer İslam ülkelerinde ve tüm büyük dinlerdede benzer kararlar mevcutttur.
ORGAN BAĞIŞI NEREYE ve NASIL YAPILIR
Sağlık Müdürlüklerinde,Hastanelerde
Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında)
Organ Nakli Yapan Merkezlerde
Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek, vs. kuruluşlarda organ bağışı işlemi yapılabilir.
***Organ bağışında bulunabilmek için, organ bağış kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. BİR GÜN BAĞIŞ KARARNINIZ DEĞİŞTİRİRSENİZ KARTINIZI YIRTIP ATMANIZ YETERLİDİR.***

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Haberler