Kan

DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

| 10 Mart 2016

10 Mart Dünya Böbrek günü nedeniyle hastanemizde görev yapan yardımcı sağlık personellerine yönelik farkındalık eğitimleri düzenlenmiştir. Eğitimleri hastanemizin yoğun bakım sorumlu hekimi ve organ nakil koordinatörü anestezi ve reanimasyon uzmanı Dr Hamza Bambal ile hastanemizin kimyasal tedavi ünitesi ve diyaliz ünitesi sorumlu hekimi olan iç hastalıkları uzmanı Dr Ali Şafak Demirli vermiştir. Uz Dr Hamza Bambal organ nakli hakkında, Uz Dr Ali Şafak Demirli ise böbrek hastalıklarından korunma yolları hakkında personellerimize bilgi vermişlerdir.

Op Dr Erol Karaca’da dünya böbrek günü ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Her yıl Mart ayının ikinci Perşembesi Dünya Böbrek Günü olarak kabul edilmekte ve böbrek sağlığı hakkında farkındalık yaratmak için çeşitli  etkinlikler düzenlenmektedir. Sağlık bakanlığımız, Türk Nefroloji Derneği ve Çocuk Nefroloji Derneği işbirliğinde bu yıl çocuklarda böbrek hastalıklarının önlenmesi için toplumsal bilinci artırmak ve erken tanının önemini vurgulamak amacıyla 10 Mart günü ve haftasında ülke genelinde çeşitli faaliyetler yapılmaktadır. Bu eğitim de bu faaliyetlerin bir parçasıdır.”  demiştir.

Hemodiyaliz ünitesi sorumlu hekimi İç hastalıkları uzmanı Uz Dr Ali Şafak Demirli de “Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir. Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz.” demiştir.

Organ nakil koordinatörü Uzman Dr Hamza Bambal da “10 Mart 2016 tarihi itibarı ile organ yetmezliği nedeniyle böbrek bekleyen 22435 hasta bulunmaktadır. Malesef bu hastaların bir kısmını organ bağışı yeterli olmadığı için kaybediyoruz. Geri kalan hastalar ise haftada 3(üç) gün diyalize girerek hayatlarını devam ettiriyorlar. Böbrek sağlığının ne kadar önemli olduğunu anlamak için başka söze gerek yok.” demiştir.

Böbrek hastalığından korunmak için gerekli olan 7 kritik husus aşağıda sıralanmıştır;

1.Tarama testleri ile böbrek hastalığının erken evrede tanınması

2.Yeterli miktarda su içilmesi

3.Tuz tüketiminin azaltılması

4.İdeal vücut ağırlığının korunması

5.Düzenli egzersiz yapılması

6.Sigara içilmemesi

7.Bilinçsiz ağrı kesici kullanılmaması.

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Duyuru, Haberler