Kan

Dünya Diyabet Günü Etkinliği

| 17 Kasım 2014

Dünya Diyabet Günü Etkinliği

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig’in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım’da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 1991 yılından beri düzenlenen, Dünya Diyabet Günü’ne dünyanın 125 ülkesinden, Uluslararası Diyabet Federasyonu üyesi 150’yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ülkemizde diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl 14 Kasım’ da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır.

Dünya Diyabet Günü nedeniyle hastanemizde poliklinik katında diyabet masası kurduk.Diyabet hemşiremiz ve diyetisyenimiz ile gün boyu hastalara diyabet konusunda farkındalık yaratmak için eğitimler verdik.

Hastane Yöneticisi/ Başhekim Op Dr Erol Karaca ve Başhekim Yardımcısı Uz Dr Ali Osman Çağlayan diyabet masasını ziyaret ederek diyabet hemşiresi İlknur Esen’den çalışmaları hakkında bilgi aldılar.Diyabet eğitimi verilen hastalarla sohbet ettiler.

 

 

 

 

 

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Duyuru, Haberler