Kan

Emzirme Haftasında Hastane Yöneticileri Emziren Anneleri Ziyaret Ettiler

| 7 Ekim 2016

Yarınlarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklerimize anne sütüyle beslenme hakkının tanınması, hiçbir bebeğimizin bu haktan mahrum edilmemesi, konunun önemi ve gündem oluşturması amacıyla, tüm dünyada 1-7 Ekim haftası “Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda Anne ve Bebek Dostu Hastane unvanına sahip Hastanemizde 07.10 2016 tarihinde ‘EMZİRME İLE İLGİLİ HER ŞEY’ konulu eğitim verildi.

Türkiye’nin anne dostu ilk üç hastanesinden biri olan hastanemizde doğum salonu sorumlu hemşiresi Zeliha Köse tarafından, anne dostu hastane kriterleri nelerdir? Konusunda bilgiler verilip doğum salonu tanıtıldı. Emzirme hemşiresi Mehtap Özel tarafından anne sütü ve emzirmenin yararları konulu sunum yapıldı. Katılımcılar tarafından sorular cevaplandı. Anne ve anne adaylarına emzirme broşürü ve hediyeler verildi, ikramlarda bulunuldu. Doğum salonumuzda doğum yapan anne bebek ve ebeleri buluştu. Anne ve anne adaylarına doğru emzirme teknikleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu.

Hastane yöneticimiz Op Dr Erol Karaca emziren annelere emzirmenin öneminden kısaca bahsetti ve “Anne sütünün teşviki ve emzirmenin özendirilmesi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1-7 Ekim tarihleri Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır.” Dünya Sağlık Örgütü; bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve altıncı aydan sonra da uygun besinlerle beraber emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesini tavsiye etmektedir. Anne sütündeki antikorlar bebeği hayatın ilk döneminde pek çok hastalığa karşı korumaktadır.” dedi.

AKHİSAR MUSTAFA KİRAZOĞLU DEVLET HASTANESİ BAŞARILI EMZİRME İLE İLGİLİ SAĞLIK POLİTİKAMIZ

1-Anne sütü ile ilgili bilgilerin hastane personelimiz tarafından bilinmesi,
2-Bu ilkelerle ilgili eğitimlerimizin personele yapılması,
3-Hamilelerin emzirme konusunda bilgilendirilmesi
4-Hastanemize başvuran tüm annelere emzirme ile ilgili tüm bilgi ve tekniklerin öğretilmesi,
5-Doğumla birlikte anneye eğitimin yapılması ve ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamasının sağlanması,
6-Anne ile bebeğin aynı odada kalması,
7-Yalancı emzik kesinlikle verilmemesi,
8-Bebek her isteyişinde anne bebeği emzirmelidir,
9-Anneler emzirmenin bebekle duygusal bağlarının daha da artacağını ve bebeklerin hastalıklara karşı dirençli olacaklarını bilmelidirler,
10-Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe hiçbir ek gıda ve mama verilmemesi,
11-Taburcu olduktan sonra anneler ilk altı ay sadece anne sütü vermelidir ve 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte anne sütüne devam edilmelidir.

 

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Duyuru, Haberler