Kan

Evde Bakım Hizmeti

| 26 Mart 2011

Uzm. Dr. Erol Karaca, “Evinizde Yalnız Değilsiniz” evde bakım biriminin başladığını basın açıklamasıyla basına bilgi verdi. “Evinizde Yalnız Değilsiniz” kampanyasını Devlet Hastanesinde yaptığı açıklamaya Akhisar Devlet Hastanesi Baştabibi Uzm. Dr. Erol Karaca, Baştabip yardımcısı Dr. Erdoğan Arslan, Hastane Müdürü Sultan Taşkıran, müdür yardımcısı Mustafa Dağlar ve Baş Hemşire Ayşe Yaşar, katıldı.

“Evinizde Yalnız Değilsiniz” kampanyası, ile Devlet Hastanesi makamında basına bilgi veren Başhekim Uzm. Dr. Erol Karaca şunları söyledi. Karaca;” Evde bakım birimi Akhisar Devlet Hastanesi Merkez Belediye sınırları içersinde yaşamını sürdüren sürekli bakım ve takibe ihtiyaç duyan hastalara ve ilgili aile bireylerine tıbbi, psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yardımcı olur. Evde bakım birimi hastanın teşhisini koymak amacında olmayıp daha önce uzman doktorlarca konmuş olan teşhis doğrultusunda yapılması gereken tedaviye yardımcı olmak ve tedavinin düzenli yapılmasını sağlamak amacını taşımaktadır. Evde Bakım Hizmeti aile bireyleriyle ortaklaşa gerçekleştirilebilir. Eğer hastanın ailesi gelen görevlilerin talimatlarını uygulamazsa hastanın ve ailenin evde bakım hizmetinden yararlanması mümkün değildir. Evde bakım hizmeti acil durumları kapsamaz. Acil hizmet gerektiren durumlarda 112’ye müracaat edilir. Evde bakım Hizmeti 01.02.2011 Tarihinden itibaren hizmete başlayacak olup müracaatları Hastanemiz Evde Bakım Birimine veya 0-236- 444 3833 nolu telefondan başvuru yapabileceklerdir. Evde bakım biriminin çalışmaları, kronik hastalığı nedeniyle sürekli hastanede yatarak tedavi edilemeyen ya da belli bir süre (geçici)yürüyemeyen hastaların; Rutin muayeneleri, Hastalığıyla ilgili kan tetkikleri, EKG ve diğer tetkikler, Mesane-nazogastrik gereksinimleri, Yara pansumanları, Hastalıklarına ait sürekli kullandıkları ilaçların reçetelendirilmesi ya da rapor edilmesini kapsar.

Hastaların evde bakım birimine kabul edilme şartları ise;

Hastanın kesinlikle Akhisar Merkez Belediye sınırları içinde ikamet etmesi. Uzman hekim tarafından tanısı konmuş olanlar. Hasta oturamayacak durumda tamamen yatalak olanlar. Yatak yaraları olanlar. Tuvalet ihtiyacını veya beslenmesini sonda ile karşılıyor olanlar. Son dönem kanser hastası olanlar. Evde bakım birimi sadece mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Evde bakım hizmeti hasta nakil işini kapsamayıp, hizmet aracı hasta taşımak amacıyla kullanılmaz. Evde bakım birimi hizmetinin 1 Doktor, 1 Sağlık Personeli ve 1 şoförden oluşan ekip tarafından yürütülmesini planlamaktayız.

Hastanın evde bakım birimine kaydedilmesi ve hizmetin planlanması ise;

Başvuran her hasta mutlaka değerlendirilir ve kayıt kriterine uyan hastanın başvurusu alınır. İmkanlar çerçevesinde oturulan mahalle sırasına göre yerinde değerlendirilmek için hasta, hekim tarafından evinde ziyaret edilir. Evinde değerlendirilerek kabul edilen hastaya kayıt dosyası açılır. Evde Bakım Biriminin tüm Akhisar halkına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Haber Kaynağı | Metronom Haber

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Haberler