Kan

HASTANEMİZ “14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ” ETKİNLİKLERİYLE FARKINDALIK YARATTI…

| 15 Kasım 2016

Diyabet (Şeker Hastalığı) ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri ülkemizde önemli bir yer tutmaktadır.Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabetli olduğu, yaklaşık 3 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. 2012 yılında yalnızca diyabet nedeniyle 1.5 milyon ölüm gerçekleşmiştir.Diyabet uzun dönemde kontrol sağlanmazsa  kalp krizi, inme körlük, böbrek yetmezliği ve  uzuv kayıplarına neden olabilir. Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki (şişmanlık) artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir.

Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi diyabet ekibi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle toplumda Diyabet hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 13 Kasımda Novada Alış veriş Merkezinde,14 Kasımda Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde Diyabet Standı açmış diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ hasarları açısından halkımızı aydınlatmışlardır.Stantta  Dahiliye Uzman Hekimi Derya Uçardağ Cengiz,Diyabet Hemşiresi İlknur Esen,Eğitim Hemşiresi Gülistan Korkmaz  ve Diyetisyen Gökçe Sevim bulunarak;diyabet hakkında bilgilendirme,isteyen vatandaşlarımız için parmaktan kan şekeri ölçümü, Beden Kütle İndeksi hesaplaması,Tip 2 Diyabet için risk anketi uygulaması yapmışlar,sağlıklı ve doğru beslenme önerilerinde bulunmuşlardır.Ayrıca bilgilendirme broşürleri dağıtılmış,diyabet hastalığı riski  olan kişileri hastaneye yönlendirmişlerdir.Novadadaki stantta Hastane yöneticimiz Op.Dr.Erol Karaca ,hastane idaresinden Sema Artaç,Fatma Yürük,Hatice Evci ziyarette bulunarak farkındalık oluşturmaya katkıda bulunmuşlardır.Hastane Yöneticisi Erol Karaca “Kronik hastalıklar içerisinde diyabet, her yaş grubu için tehdit oluşturan bir hastalıktır. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite diyabetin tüm tip ve dönemlerinde tedavinin en önemli ayağıdır. Kan şekeri seviyesinin hem kısa hem de uzun süre içinde kabul edilebilir sınırlarda tutulabilmesi için;Hasta eğitiminin,Diyet desteğinin,Yeterli egzersizin,Hastanın kendi kan şekerini kontrol etmesinin,Doğru ilaç kullanımının  olağanüstü önemi vardır. “dedi. Mavi halka diyabete karşı küresel birlikteliği ve diyabet farkındalığını temsil etmektedir.Bu amaçla hastane çalışanları ve halkımız el ele mavi diyabet halkası oluşturdular.

Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde Diyabet Polikliğini,Diyabet Eğitim Odasında görevli Diyabet Hemşiresi ve Diyabet Okulu mevcut olup konu hakkında halkımız ve hastalarımıza hizmet devam etmektedir.Diyabet okulunda Dahiliye Uzmanı,Diyetisyen Fizyoterapist ve Diyabet Hemşiresi tarafından eğitim verilmektedir.

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Duyuru, Haberler