Kan

Organ Bağışı Hayat Bağışıdır

| 6 Kasım 2014

Ülkemizde her yıl 03-09 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle, İlçe Sağlık Müdürü Sayın Dr. Selin Köksal Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi yöneticilerini ve hastanede kurulan organ ve doku nakli standını ziyaret etti. Ziyaret esnasında Hastane Yöneticisi Op. Dr. Erol Karaca, Başhekim Yardımcısı Uz. Dr.Ali Osman Çağlayan ve hastane personelleri organ bağışında bulunarak kampanyaya destek oldular.

İlçe Sağlık Müdürü Dr Selin Köksal “Ülkemizde yaklaşık 20000 hastanın yaşamını sürdürebilmek için, organ bağışına ihtiyaç duyduğunu, ülkemizde organ bağışının gelişmiş batı ülkelerine göre yetersiz olduğunu söyledi.

Hastane Yöneticisi Op Dr Erol Karaca da, organ ve dokuları bağışlama konusunda toplumda farkındalığı arttırmak gerektiğini, bağışların artmasının önemli olduğunu ama organlarını bağışlayanların organ bağışı yaptıklarını ailelerine mutlaka anlatmaları gerektiğini söyledi. Hafta nedeniyle tüm hastane personelini ve tüm vatandaşları organ bağışı yapmaya davet ediyorum dedi. Organlarını bağışlamak isteyen ve organ bağışı hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlarımızın hafta boyunca organ ve doku nakli stantlarına, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Uz Dr İbrahim Gürcan ve yoğun bakım sorumlu hemşiresi Ebru Kuyumcu’ya başvurabileceğini belirtti.

 

Organ Bağışı Nereye Yapılır?

–          Sağlık Müdürlüklerinde

–          Organ Nakli Yapan Merkezlerde,

–          Hastanelerde,

–          Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet alımı sırasında)

–          Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda organ bağışı işlemi yapılabilir.

Hangi Organ ve Dokuların Nakli Yapılmaktadır?

Nakli yapılan organlar;

–          Böbrek            – Kalp

–          Karaciğer        – Kornea

–          Kalp                – Kemik

–          Akciğer           – Kemik İliği

–          Pankreas

–          İnce Bağırsak

 

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Duyuru, Haberler