Kan

Organ Bağışı Şampiyonu Akhisar’a Teşekkür Gecesi

| 16 Ocak 2015

Manisa Valiliği’nin başlattığı ‘Bağışla Bağlan Hayata’ projesi kapsamında, organ bağışı şampiyonu olan Akhisar’a teşekkür gecesi düzenlendi.
Ev sahipliğini Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğünün yaptığı “Organ Bağışında Akhisar’a Teşekkür” gecesine, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Coşkun Bumin, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Gümüş, İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz, CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Erol Karaca, ATSO Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hüseyin Tavlı, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Yılmaz, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Ahlat, sivil toplum temsilcileri ve Akhisarlı vatandaşlar katıldı.
Etkinlikte konuşan Akhisar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selin Köksal proje hakkında bilgi verdi. Köksal, “İlimizde Sağlık Bakanlığı koordinesinde ve Manisa Valisi Sayın Erdoğan Bektaş’ın önderliğinde, ‘Bağışla Hayata Bağlan’ Organ Bağışı projesi hayata geçirilmiştir. Organ ve doku nakli konusunda halkın bilgilendirilmesi, organ bağışı hakkında farkındalık oluşturulması için çeşitli etkinlikler yapılmış olup, çalışmalar halen devam etmektedir. Proje kapsamında, Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak 2013 yılı sonunda çalışmalarımız başladı. Nüfusumuzun binde ikisi olan 320 bağışçı sayısını hedef belirledik. Öncelikle projenin ortaklarından olan Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde Yönetimin desteğiyle daimi bir başvuru masası oluşturduk. Sonrasında yine projenin ortağı Milli Eğitim Müdürlüğü ile hem yetişkin]erin hem de öğrencilerimizin eğitimlerini sürdürdük. Muhtarlarımız ve öğretmenlerimiz bize destek oldular. En uzak yerleşimli halkımıza konunun önemini anlatabilmek için projenin ortağı İlçe Müftülüğünden destek aldık. Seminer verdiğimiz İmam-Hatiplerimiz ve Kuran Kursu Öğreticilerimiz halka ulaşmamızı sağladı. Bilgilendirerek yerel kurumlarımızın konu hakkında farkındalığını arttırmayı amaçladık” dedi.
“Ülkemizde 4 Bin Kişi Kornea Bekliyor”
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kornea Nakli Uzmanı Prof. Dr. Sait Eğilmez ise, organ bağışının önemine dikkat çekti. Eğilmez, “Ülkemizde insanların sadece yüzde 1’i kornealarını bağışlasalar hiç kornea bekleyecek kimse kalmadığını herkese anlatabilmek. Vefatların bağışının yüzde 1’i yeterliyken, binde 2 olan bağışın artması için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Yılda 350 bin kişinin öldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Sadece 3 bin 500 kişi organlarını bağışlasaydı hiç kimse kornea beklemiyor olacaktı. Ülkemizde 4 bin kişi kornea bekliyor. Bunun sebebi maalesef binde iki oranında bağış yapılıyor olması. Bir korneanın doku bütünlüğünü bozmayan, alındığı bile belli olmayan saydam yarım milimetrelik zar olduğunu ve bu saydam zar tabakanın 4 bin insanın görme umudu olduğunu sizlerle paylaşmak için buradayız” diye konuştu.
“Organ Bağışında Akhisar’a Teşekkür” gecesinde sahneye çıkan “Kornea’nın Sesi Müzik Grubu” izleyenlere unutulmayacak bir gece yaşattı. (16.01.2015)

Dr. Selin KÖKSAL

Akhisar İlçe Sağlık Müdürü.

 

Lütfen takip edin veya paylaşın:

İlgili Bölüm: Duyuru, Haberler